fbpx

"Światło jogi"- Leap of Faith

Film biograficzny o Iyengarze do którego Iwona z Leszkiem robili korektę tłumaczenia.

Najbliższe terminy emisji w telewizji Planete:

sobota 23.07, 12:20    
piątek 29.07, 22:20    
poniedziałek 1.08, 18:00    
wtorek 9.08, 18:55

film_o_iyengarze

Słaby, schorowany, ze zbyt duża głową - taki ponad 90 lat temu urodził Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar, symbol zdrowia, autorytet moralny i żywa legenda jogi.


"Nauczyłem się integrować siedem stanów świadomości. Ciało, zmysły, oddech, umysł, intelekt, inteligencję i przytomność (...)" - mówi 92-letni dziś B.K.S. Iyengar. "Nie da się żadnymi słowami opisać tego, co dziś doświadczam".
 Przyszedł na świat w rodzinie bramińskiej, najwyższej klasie społecznej w Indiach. Gdy miał 9 lat, zmarł jego ojciec i chorowity chłopak trafił pod opiekę szwagra Śrimana T. Krishnamachara, znawcy sanskrytu i ojca współczesnej hatha-jogi. Od tamtego czasu młody Iyengar pobierał nauki w zakresie ćwiczeń fizycznych i duchowych. Dzięki twardym i rygorystycznym lekcjom u Krishnamachara znacznie poprawił swój stan zdrowia. Tuż przed wojną przybył do Puny, gdzie zaczął szkolić młodych adeptów jogi. Już w latach 40. jego nauki stały się niezwykle popularne. W tym okresie jego uczniami byli m.in. królowa Belgii Elżbieta, pianista Witold Małcużyński oraz pisarz Aldous Huxley.
 Sławę Iyengar zawdzięcza opracowanej przez siebie metodzie, która skupia się na precyzji ćwiczeń oraz ich powtarzalności. Jednym z głównych punktów jego filozofii jest także potrzeba przekroczenia własnych możliwości zarówno fizycznych, jak i duchowych. Jak sam mówi: "Joga uczy nas zarówno jak uleczyć coś, co nie może zostać przetrzymane, jak i przetrzymać coś, co nie może zostać uleczone". Ponad 90-letni Iyengar jest współcześnie symbolem zdrowego i pełnego duchowości trybu życia.
 Ów dokument zabiera widzów w wyjątkową podróż przez niemal pełny wiek życia mistrza jogi, autora wielu książek z zakresu filozofii indyjskiej, wielkiego guru oraz wybitnego nauczyciela. W filmie widzowie zobaczą różne oblicza Iyengara - ojca, męża i przewodnika, a 9 dekad jego życia udokumentowano j m.in. ogromną ilością archiwalnych nagrań i zdjęć, pochodzących nawet z okresu dzieciństwa jogina.


1000 Zostało znaków


 

W maju 2021

Pranajama
soboty 8:00-8:45
Leszek
8 i 29.05

Ogólna 2
niedziele 18:00-20:00
Leszek
9 i 30.05

Medytacja
niedziele 20:05-20:35
Iwona
9 i 30.05

Grupy tematyczne:

6.05 – przygotowanie do lotosów etap I
13.05 – powiew wiosny głębszy oddech
20.05 – relaksacja
27.05 – lędźwie bez bólu