fbpx

ardha candrasana fot. 1

 Pozycja ta wyglądem przypomina półksiężyc. Mocno rozciąga i wzmacnia nogi. Jest dobra przy kontuzjach nóg, tonizuje lędźwiową część kręgosłupa i pomaga przy  zaburzeniach żołądkowych, bólach pleców i bolesnym miesiączkowaniu. Fot. 1.

Dodatkowe wskazówki:

1. Do półksiężyca zazwyczaj dochodzimy z utthita trikonasany z wydechem oraz do trójkąta wracamy. Nie należy się od razu podnosić wychodząc z półksiężyca. Osoby początkujące mogą trzymać dłoń górnej ręki na biodrze.
2. Przy przechodzeniu do pozycji nie pozwól, aby dolna stopa skręciła się do wewnątrz.
3. Trzymaj środek rzepki dolnej nogi całkowicie skręcony na zewnątrz tak jak dolną stopę. Tułów ustawiaj w pionowej płaszczyźnie.
4. W pozycji jest tendencja do opadania górnego biodra w stronę dolnej nogi z powodu strachu przed upadkiem. Przeciwstawiaj się temu przyciskając nasadę palucha, paluch oraz wewnętrzną stronę pięty stopy na której stoisz.  Skręcaj tułów aż barki będą w pionowej linii.
5. Przesuwaj pośladek dolnej nogi w stronę pięty górnej nogi oraz w dół  i do przodu,  w tym samym czasie otwieraj miednicę przesuwając górne biodro do góry i tyłu.
6. Trzymaj górną nogę mocną i równoległą do ziemi.  Skręć górną nogę tak , aby rzepka była skierowana do przodu. Mocno przyciśnij przód uda do tyłu uda, wyciągnij tył nogi.
7. Wyciągnij się od stopy górnej nogi do czubka głowy. Uważaj, aby dolny bok tułowia był długi.
8. Stój jak najbardziej na nodze trzymając jak najmniejszy ciężar na dłoni.  Wyciągnij górną rękę pionowo do góry. Popatrz na górną rękę.

Dodatkowe warianty:

1. Z klockiem pod dłonią.ardha candrasana fot. 2 Fot. 2. Jest to wariant dla osób początkujących, które nie mogą wyprostować dolnej nogi, bo podnosi się ręka z podłogi oraz osób, które maja trudności z utrzymaniem równowagi. Jeśli to nie
pomaga, to należy stanąć przy ścianie. Fot. 3.

ardha candrasana fot. 3

2. Z plecami na ścianie samodzielnie lub w parze. Uczysz się ustawiać ciało w płaszczyźnie.  Gdy ktoś Ci pomaga, to naciskając na udo górnej nogi wyciąga i wzmaga pracę górnej nogi, a przyciskając górny barki poprawia skręt tułowia.

3. Ze stopą górnej nogi na ścianie. Uczy wyciągania górnej nogi i bardziej otwiera miednicę.  Fot. 4.

ardha candrasana fot. 4

Leszek Kawa, Omśrodek Hatha Jogi, www.hathajoga.pl


1000 Zostało znaków