fbpx

urdhva hastasana pozycja z podniesionymi rękamiUrdhva Hastasana - pozycja z podniesionymi rękami

Jest to dobra pozycja, aby się obudzić. Wiele osób wstając rano nieświadomie wykonuje tę pozycję. Wychodząc z łóżka i stając na nogach przeciągamy się. Jest to mądrość naszego ciała, którą trzeba zauważyć i zrozumieć. Osoby rozpoczynające praktykę mogą czasem pomyśleć, że szkoda czasu lepiej jest robić inne trudniejsze pozycje. Jednak  dobre opanowanie urdhva hastasany pomoże ci w wykonywaniu innych bardziej zaawansowanych pozycji, tj. stania na rękach czy wygięć do tyłu.

 

Dodatkowe wskazówki:

1. Aby poczuć, że stoisz równo zrób przy ścianie. Łydki, cała kość krzyżowa, całe łopatki, tylne części barków, tyły rąk oraz lekko tył głowy powinny być w kontakcie ze ścianą. Fot. 2.
2. Gdy wyciągasz ręce ponad głową nie pozwalaj, aby miednica skręciła się do przodu. Utrzymuj ją cofając mocno uda (nogi nadal wyprostowane w tadasanie), chowaj kość ogonową, podnieś klatkę piersiową. Ucz się wyciągać ręce mając mocne nogi oraz aktywizuj łopatki.
3. Mając ręce w górze z wnętrzami dłoni skierowanymi do przodu często są podniesione barki i napięta szyja, pachy i mostek są zamknięte. Pracuj najpierw z wnętrzami dłońmi skierowanymi do siebie. Skręć najpierw ramiona i przedramiona na zewnątrz. Potem utrzymując skręcone ramiona na zewnątrz skręć przedramiona do wewnątrz i skieruj wnętrza dłoni do przodu. Fot. 3. 4. Podnosząc ręce z pozycji góry zrób to w dwóch fazach. W pierwszej podnieś ręce równolegle do ziemi i wtedy opuść barki i łopatki, podnieś mostek, w drugiej utrzymując tę pracę i wyciągając wewnętrzne ramiona podnieś ręce nad głowę prostopadle do ziemi. Potem zrób to płynnie łącząc te dwie fazy.
5. Wyciągaj równo ręce (możesz na chwilę spojrzeć do góry):
a) po obu stronach lewej i prawej - czy masz je na tej samej wysokości,
b) z przodu i z tyłu – czy jedna ręka nie jest wychylona do tyłu lub przodu,
c) skręć je równo – czy wnętrza dłoni są skierowane dokładnie do siebie, a w drugiej fazie do przodu.
6. Wyprostuj całkowicie łokcie, otwórz ich wewnętrzne strony, tak samo wyprostuj dłonie.
7. Wyciągając ręce nad głową rozszerzaj żebra po bokach.

 

Warianty wykonania pozycji:

urdhva hastasana przy ścianie

urdhva hastasana przy ścianie wnętrz dłoni do przodu

1. Przy ścianie. Wnętrza dłoni do siebie, a potem wnętrza dłoni do przodu. Dzięki ścianie czujesz, czy równo stoisz. Fot. 2, 3 i 5.


urdhva hastasana przy ścianie z paskiem

2. Z paskiem na nadgarstkach. Uczysz się równo wyciągać ręce. Naciskając na pasek mocniej pracujesz rękami wzmacniając je i łatwiej jest opuścić barki dalej od uszu. Fot. 4.

urdhva hastasana z pomocą drugiej osoby

3. Z pomocą drugiej osoby. Jest to nauka opuszczania barków i łopatek przy jednoczesnym wyciąganiu i skręcaniu ramion. Osoba pomagająca trzyma jednym palcem miejsce pomiędzy barkiem i szyją i ciągnie w dół, a drugą ręką skręca ramię tak, aby bark odsunął się od ucha. Fot 5.


1000 Zostało znaków